Rewolucja w dziedzinie transportu
Technika i transport idą ze sobą w parze, albowiem bez rozwoju techniki nie byłoby mowy o tym, ażeby możliwości poruszania się mogły być większe niż kiedyś. Ludzkość ma dziś w tej materii szaloną swobodę, z czego nie wszyscy zdajemy sobie sprawę. Tylko pewna część globalnej populacji wykorzystuje pełnię możliwości jaką dają nowoczesne środki transportu. Choć samochodami porusza się bardzo wiele osób, to już dalekie loty samolotem są wykonywane przez stosunkowo niewielką grupę.
Wynika to czasami z ograniczeń natury finansowej, a czasami po prostu z braku takich potrzeb. Nie zmienia to faktu, że człowieka nic dziś nie ogranicza i potencjalnie każdy z nas jest w stanie dotrzeć niemal wszędzie – o ile tylko zechcemy. Kolej była pierwszym zbiorowym środkiem transportu lądowego, który przyczynił się do zmiany postrzegania samego zagadnienia komunikacji. Budując sieci kolejowe, kolejne państwa nie tylko dawały obywatelom szansę w miarę swobodnego poruszania się.
Poza tym można było przewozić wiele towarów, surowców i szeroko pojętych dóbr materialnych. Wpływ środków transportu na gospodarkę zaznaczył się zatem bardzo szybko. Kolej stanowiła impuls rozwoju dla procesów gospodarczych, a co za tym idzie pojawiła się naturalna presja na rozwijanie tej technologii. Dziś pociągi są szalenie zaawansowanymi pod względem technicznym maszynami.
Nie tylko droga lądowa Potencjał jaki tkwi w tych rozwiązaniach jest ogromny i nic nie wskazuje, aby cokolwiek w tej materii miało się zmienić. Jednak nie tylko po kolei widzimy, jak duży postęp się dokonał. Warto wspomnieć chociażby o awiacji. Pierwsze maszyny latające były bardzo prymitywne i szalenie niebezpieczne dla osób, jakie nimi leciały.
Obecnie samoloty uchodzą za najbardziej bezpieczny środek transportu znany ludzkości. Choć czasami mają miejsce katastrofy, to statystycznie rzecz biorąc latanie jest bez porównania bezpieczniejsze niż jazda zwykłym samochodem po prostej drodze. Ludzie mają też szerokie możliwości poruszania się drogą wodną. Umożliwiają to statki pasażerskie, promy czy prywatne jachty i łodzie.
Jednakże transport morski ma ogromne znaczenie z punktu widzenia gospodarki. Pozwala bowiem na przewożenie ogromnych ilości towarów w ramach wymiany handlowej pomiędzy państwami oraz wspólnotami gospodarczymi. Nie jest to wprawdzie najszybsza metoda dystrybucji towarów, jednakże ma niepodważalne plusy – można bowiem na potężnych statkach towarowych przewozić bardzo duże i ciężkie elementy, których transport lądowy byłby szalenie utrudniony.